חופשה משפחתית נהדרת או מלחמת הישרדות? אתם תחליטו!

 “חופשה היא זמן מעולה להשתטות קצת לפעמים”. והנה אנחנו בחופשה: אפרת, אסף, אלהלי ואביתר (צילום: אסף לקט) 

 בין אם מדובר בחופש גדול, בינוני או קטן, החופש יכול לשמש בתור מגרש אימונים לכל מיני מיומנויות שכדאי שהילדים במאה ה-21 ילמדו ויפנימו. עשרה צעדים פשוטים לביצוע שאדגים כאן, יכולים לעשות את ההבדל ולהפוך את החופש הקרובה שלכם לנעימה, הרמונית, כיפית וזאת שתהיה משמעותית הרבה יותר עבור כל בני המשפחה! 

1. ילדים הם לא עול על אף אחד
ילדים הם לא “ילדים קטנים או “לא מבינים. הם מבינים הכל, מצוין והם רוצים להרגיש חלק. אז למה לא לתת להם להיות חלק? זו הזדמנות מעולה לחבר את כל בני המשפחה יחד. איך? חכו רגע, יש עוד כמה סעיפים בדרך. 

2. שיחה חשובה של תיאום ציפיות
זה לא חייב להיות לקראת חופשה אלא מתאים גם בתור שגרה משפחתית דו שבועית. לפני הנסיעה לחופשה שאלו את הילדים מה חשוב להם, מה הם רוצים להספיק לעשות. תנו לכל אחד מהם לבחור משהו אחד שממש חשוב לו לחוות במקום שאליו אתם נוסעים  לא משנה אם נוסעים בארץ או בחו״ל. איך הם יידעו לבחור או להחליטקראו את הסעיף הבא. 

3.  יוטיוב הוא המלך!!
לפני החופשה, שבו עם הילדים, הראו להם סרטונים ותמונות של המקומות שאליהם תגיעו. אפשר לספר להם על המקום ועל פעילויות משפחתיות שניתן ליהנות מהן בו ועכשיו – תנו להם לבחור בעצמםכל ילד יוכל לבחור פעילות אחת שירצה להגיע אליה ולהספיק במקום שאליו אתם נוסעים. 

4. בזמן החופשה –  כולם שווים
חלק מתיאום הציפיות שהוזכר הוא שנעשה ונחווה חוויות ביחד, שמתאימים ומיועדים גם לילדים וגם למבוגרים. תיאום הציפיות צריך להכין אותם למצב של תור ארוך, נסיעות ארוכות ממקום למקום, לבקרים שבהם צריך יהיה לקום מוקדם בבוקר או לכל סיטואציה אחרת שאתם חושבים שיכולה להיות מאתגרת. הטעות הגדולה באמת שלנו היא שאנחנו חושבים שאם שילמנו הרבה כסף אז לילדים תהיה הרבה סבלנות… אז חשוב לדעת שזה לא יקרה ללא תיאום ציפיות ברור ומוגדר. 

5. הגדירו תקציב בזבוזים
הנה הזדמנות מצוינת ללמוד קצת חשבון על ידי המרת שקלים למטבע המקומי של המדינה אליה נוסעים. הקציבו סכום לכל ילד ותנו לו למשמרתהם רוצים לקנות לעצמם מה שנראה לכם כשטויות? התאזרו בסבלנות ואפשרו להםאל תשכחו שזה חלק מההנאה בטיול בחו”ל. תנו להם לחוות את ההרגשה כשהכסף אוזל, למדו אותם לחשוב או להשקיע את הכסף בתבונה בדברים שלאחר מכן יזכירו להם את החוויה ואת הטיולאין לכם מושג כמה זה מחזק אותם ומעצים אותם. 

6. תעדו
הציעו לילדים לכתוב יומן מסע. מי שעדיין לא יודע לכתוב – יכול לצייר. הביאו אתכם מראש את הציוד המתאים וכך יוכלו הילדים גם להעביר זמן בעת נסיעות ארוכות שהם לא מכירים מהארץ ותמיד יש אותן בחו”ל. צלמו תמונות ואני ממליצה לכם גם אחרי החזרה הביתה להכין אלבום תמונות מהחופשה, שמאריך את החוויה גם בארץ ונשאר כמזכרת לעוד שנים רבות. אצל אלהלי ואביתר שלי האלבומים הכי פופולריים הם אלבומי החופשה שלנו. 

7. שחררו
הם יכולים לישון מאוחר ולקום מאוחר. הם יכולים לבחור מה לאכול. אחלה אימון בשבילכם, ההורים לשחרר. 

  8. החזיקו חזק
חופשה היא הזדמנות מעולה והיא רחוקה מספיק מחברים מוכרים ולכן אפשר בה להתחבק מלא, להחזיק ידיים בכל הזדמנות ולהתקרב זה לזה – אמא ואבא, אתם והילדים, הילדים בינם לבין עצמם. געו והתקרבו. 

9. נסו להיות קצת ילדים בעצמכם
חופשה היא הזמן הכי טוב להשתטות קצת לפעמים. יש לכם המון זמן להיות לבד וביחד. כדאי לנצל את הזמן הזה כדי לפתח שפה מיוחדתליצור חוויות של צחוקים, ללקק גלידה כמו ילדים, לעלות על רכבת ההרים ובקיצור – צאו מ”התפקיד” היומיומי שלכם. 

10. סבב הכרת תודה
בכל יום תהיינה לכם המון חוויות חדשות, תראו מקומות חדשים, תשמעו שפה חדשה ותחוו אנשים חדשים. סיימו כל יום טיול בהכרת תודה. אמרו אתם ההורים קודם על מה אתם מודים היום, ספרו על מעשים שראיתם שהילדים עשו אחד לשני, על מקום שנהניתם ממנו במיוחד, על מאכל שלא הכרתם שטעמתם והיה טעים במיוחד ועל האפשרות לחוות את כל החוויות האלה. לכו לישון עם הרגשה של הכרת תודה. היא תאפשר לכם להתחיל בתחושה נפלאה את מחר בבוקר. אפשר להוסיף לתודה סבב של ממה אני מתרגש לקראת הטיול של מחר. 

אל תשכחו להגיד תודה שיש לכם חופש ושיש לכם אחד את השני. 

 

 

דילוג לתוכן